Zumrut MUFTUOGLU,                       

EEE & MSc.,PhD. Candidate

​Termal İmza ile Yüz Tanıma

Günümüz yüz tanıma sistemlerinin en büyük handikapı , karanlık ya da ışığın yetersiz olduğu durumlarda çok başarılı olamaması. Hafta içerisinde Alman mühendislerinin bu probleme alternatif olacak bir çalışma içerisinde olduğu ile ilgili haberler teknoloji sayfalarında yer aldı, ben de biraz göz attım.

Yapılan çalışma, bilindik yüz tanıma yöntemlerinden farklı olarak kişiye ait termal ısı imzasını kullanıyor. Üstelik tanıma süresi de oldukça iddialı..35 msn. Yeni teknolojide, kızıl ötesi görüntülerin insan beyni ile benzer şekilde eşleştirme yapması için DNN (Deep Neural Network) sistemi kullanılmış.

Özellikle güvenlik kamerası görüntülerinden suçlu tespiti ya da plaka tanıma yaparken faydalı olacağını düşünüyorum. En azından bulunulan ortamdaki ışık yeterszliği çok da dert olmayacak, , hatta tamamen karanlık olması bile =)

Bir görüntünün normal ve kızıl ötesi formdaki halini kıyaslarsak; aslında aralarında doğrusal olarak neredeyse hiçbir ilişki bulunmamaktadır. İnsan yüzünün yaydığı termal imza, yüzün gün ışığını nasıl yansıttığına bağlı olarak değişir ve bu emisyonlar vücut ve ortam sıcaklığı ve hatta kişinin ifadesine göre farklılık gösterir. Tabii bir de çözünürlük olayı var. Alman bilim adamları, insan beyninin çalışma mantığından ilham alan DNN sistemi ile bu durumu aşmışlar. Ancak bu da oldukça geniş bir veri kümesi varlığı demek oluyor ki, çalışmalarda 82 kişinin farklı ışıklandırma ve yüz ifadelerine sahip görüntülerinin bulunduğu bir veri seti kullanmışlar. 1,500 küsurluk bir görüntü setinden bahsediyoruz. İlk 41 kişinin görüntüsü sistemi eğitmek için kullanılmış, kalan 41 görüntü de eğitilmiş sistemin testi için kullanılmış.

Konunun uzmanları yeni çalışmayı, mevcutlarından 10% daha başarılı bulmuşlar.  Ancak, performansı konusunda tabii bunu söylemek için henüz erken diye düşünüyorum. Düşük çözünürlükte ve ışıkta eşleştirebilme başarısı yadsınamaz; ama veri seti genişledikçe, mesela emniyete ait gerçek zamanlı bir veri tabanında performansı sorgulanabilir. Ya da kriminal araştırmalar için performanstan çok doğruluk oranı önem kazanacağından, bu husus ihmal de edilebilir.

 
Kaynaklar :

[1] http://www.newsmax.com/World/GlobalTalk/infrared-Facial-Recognition-germany-thermal-signature/2015/07/30/id/659642/

[2]http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3178864/Nowhere-hide-Facial-recognition-technology-identify-people-complete-DARKNESS-reading-thermal-signatures.html

[3] http://www.umiacs.umd.edu/~jhchoi/paper/spiedss2012.pdf

[4] http://stats.stackexchange.com/questions/51273/what-is-the-difference-between-a-neural-network-and-a-deep-belief-network

[5] http://papers.nips.cc/paper/5207-deep-neural-networks-for-object-detection.pdf